Podsumowanie roku 2018

Jak co roku, grudzień to czas podsumowań – także dla ASG-Olsztyn. Rok 2018 to był  13 rok działalności naszej grupy – i to kolejny bardzo aktywny. Już tradycyjnie dla tych podsumowań, na początku trochę statystyk: w roku 2018 zorganizowaliśmy 39 strzelań, w tym 6 CQB, 2 SemiMilsimy, 3 strzelań wieczornych lub nocnych i 5 strzelań z dużym scenariuszem – w tym 2 Tomaszkolandie. Wzięliśmy udział w 11 strzelaniach organizowanych przez inne olsztyńskie grupy – co przekłada się na 78% – w granicach błędu, ten procent pozostaje już 3 rok z rzędu niezmienny. Wyjechaliśmy także na 5 zlotów ogólnopolskich – w tym na dwie największe w  naszym kraju.

WYJAZDY

 

Zdecydowanie najlepszym wyjazdem naszej grupy był ostatni – Operation SNAFU Hotel. Choć zdecydowanie nie największy zlot ( w gruncie rzeczy mniejszy był tylko SNAFU Golf), bo było na nim około 100 osób. Jednak świetne warunki, wspaniali przeciwnicy, sojusznicy oraz klimat dały niesamowity efekt, który przełożył się w wg. Ulata najlepszy zlot grupy ASG-Olsztyn. Na pewno na długo będziemy pamiętali o Bobrołakach. Z ASG-Olsztyn w zlocie wzięło udział 15 osób

 

Najmniejszym zlotem w jakim uczestniczyliśmy, był wcześniejszy zlot z serii SNAFU czyli Camp Hotel. Było to szkolenie, na które pojechał tylko Vim i Radzio. Nie żałowali jednak – m.in. dzięki Dream Teamowi:)

 

Kolejnym zlotem na którym byliśmy był Aegis V Unplugged. Pojechaliśmy na niego, gdyż odbywał się koło Ostródy, więc w praktyce na naszym podwórku, ot by go przetestować. I w ostatecznym rozrachunku zdecydowanie nie żałujemy, pomimo zmian w zasadach na ostatnią chwilę, spora liczba oskarżeń o pluszowy airsoft czy termoszenie, no i pomimo, iż ze względu na śmiecenie nie ogłoszono końcowych wyników, to dzięki świetnemu scenariuszowi, licznym kontaktom i kilku ciekawym misjom, będziemy całość wspominać pozytywnie – i jako MUST-GO w roku 2019:)

 

Bodaj najsłynniejszym zlotem (i jednym z największych) w Polsce jest Misja Afganistan. W 2018 roku nasza ekipa w sile 3 ludzi wzięła w nim udział jako mieszkańcy wsi z pogranicza Darawni. Tam w nocy atakowaliśmy obozy okupantów z ISAFU, by w dzień się z nimi targować i sprzymierzać się przeciw zdradzieckiemu Pakistanowi – a prócz tego rozkoszować się LARPową otoczką – pocztą, wspaniałym miasteczkom i licznym kozom (kto nie był, ten nie zrozumie:)

 

Największym zlotem w Polsce w roku 2018 był Asgard Siege odbywający się na poligonie w Wędrzynie. Z ASG-Olsztyn wzięło udział w nim 12 osób, którzy walczyli w ramach kompanii Perun po stronie Ostravi. Było dużo walk w mieście i nie mało kwasów. Koniec końców, zlot  (pomimo swoich wad) prócz bycia najdroższym i największym zlotem był także raczej udanym.

 

Co do ekipy wyjazdowej, to na wszystkich zlotach był jedynie Vim. Drugie miejsce z 4 zlotami należy do Ulata. Na 3 miejscu z 3 zlotami jest już całkiem sporo osób, zarówno weterani (Pisanek, Małpa, Szymonc) jak i spora grupa nowicjuszy (przynajmniej na zlotach:)): Hans, Przemek i Sławek. W sumie w różnych zlotach wzieło udział 21 graczy z naszej grupy. Prócz już wspomnianych do ekipy wyjazdowej dołączyli Karol, Dziku, Jędrzej, Nager.

 

NASZE STRZELANIA

 

Ale nie samymi wyjazdami człowiek żyje, a wrecz przeciwnie – stanowią one dodatek, a nie główną część życia asgeja z naszej grupy. Zdecydowanie więcej z nas chodzi tylko na lokalne strzelanki – a ich organizacja jest mimo wszystko główną częścią aktywności grupy. W tym roku, conajmniej 3 największe strzelania w Olsztynie było organizowanych przez naszą grupę.

 

I tak największą strzelaniem w Olsztynie w tym roku była Tomaszkolandia VIII, na której pojawiło się 184 graczy, którzy podzieleni na 3 strony, walczyli o kontrolę pola oraz w konwojach ze skrzynkami. Ostatecznie zwycięstwo odniosła Tomaszkolandia, ale walki były bardzo wyrównane.

 

Drugim największym strzelaniem było Rozpoczęcie Sezonu – Tomaszkolandia VII na które przybyło 176 graczy z całego województwa i nie tylko. Siły Tomaszkolandi starły się tam z Federacją o wzbogacanie skrzynek. Ostatecznie, dzięki zadaniu specjalnemu oraz faktowi iż mało kto wzbogacał skrzynki wygrała Tomaszkolandia

 

Trzecim największym strzelaniem był SemiMilsim zwiadowców. 58 graczy szukało punktów i robiło zadania, polując jednocześnie na Vima. Koniec końców, wygrała ostatecznie nasza drużyna.

 

Z ciekawszych innych strzelań należy tu wspomnieć Zdobywców Wieży – czyli kolejna impreza z okazji urodzin Ulata, oraz Nocny SemiMilsim zorganizowany w styczniu przez Ulata.

 

Sporym zainteresowaniem w 2018 roku cieszyły się imprezy CQB w Rudkach Pasymskich organizowane wspólnie z GA Szczytno. Pod względem liczebności,plasują się one wysoko w tym roku – jako TOP4-7:)

 

Choć w przypadku zdecydowanej większości imprez, głównymi orgami byli Vim z Ulatem, to co najmniej dwie imprezy związane z ASG-Olsztn były organizowane przez kogoś innego. Mowa tu oczywiście o Sławku, który raz samotnie, a raz z Matiasem zorganizował dwa strzelania. Także zaproponował i wstępnie przygotował fanty do gry w nowym trybie – tzw. Fabryczce. Podobnie gratki za tworzenie nowego trybu należą się dla Rogala.

 

Z negatywów, niestety widać wyraźnie, iż SemiMilsimy oraz strzelania nocne/wieczorne niezbyt się przyjęły. Trzykrotnie trzeba było odwoływać imprezę z powodu zbyt małej ilości chętnych

 

Kolejnym problemem jest fakt, iż w 2018 spadła liczba dostępnych terenów do strzelania. W 2019 trzeba będzie szukać nowych terenów – acz już są pewne nadzieję, iż uda się rozwiązać te problemy.

POZOSTAŁE KWESTIE

 

W 2018 uruchomiono stronę ASG-Olsztyn (http://main.asg-olsztyn.pl/) gdzie, prócz kopii tekstów z FP znajdują się także różne informacje nt. naszej grupy – spis zasad, spis członków, itd.

 

Tak samo, w roku 2018 ruszył kanał Youtube ( https://www.youtube.com/channel/UC6sS2etiMRD6nkgT1LFC2tQ/ ) , nadzorowany przez Ulata. W ciągu roku umieszczono na nim około 70 filmów, które zostały odtworzone 57 tysięcy razy. W tym czasie uzbierało się ponad 700 subskrypcji.

 

Co do tekstów na blogu, to zdecydowanie najpopularniejsze były trzy – tekst o chińskich okularkach (12 700 zasięgu i 9100 reakcji), tekst o granacie Storm 360 (odpowiednio 5400 i 1700) i recenzja Asgardu (4300 i 1900).