AAR po Lahmi

2 grudnia byliśmy na Milsimie Operacja Lahmia organizowanej przez SG3 na poligonie Pegazów pod Biskupcem. W sumie na strzelaniu było około 27 osób – prócz nas było Sg3, SCD i Pegazy.
 

AAR “Fabularyzowany”
 
Skład
 
Sekcja 1 – przednia
Pisanek – dowódca sekcji
Małpa
Jędrzej – saper, RKM
Legia -medyk
 
Sekcja 2 – środkowa
Ulat – dowódca drużyny, sekcji i DRM
Vim – zastępca dowódcy, nawigator, RTO, RKM
Oskar
Dziku – medyk
 
Sekcja 3 – tylna
Szymon – dowódca sekcji
Hans
Przemek
Denert – Wywiad
 
Zadania:
 
Zbudować co najmniej 3 Punkty Obserwacyjne
Znaleźć jak najwięcej artefaktów
Przejąć lub zabić naukowców
Zabić Fafieja, dowódcę KMAPFGRUPPE KURST
Zniszczyć lądowisko KMAPFGRUPPE KURST
Kolejne zadania przesłane drogą radiową
6. Przejąć ładunek min i zaminować obszar
7. Przejąć jak największą liczbę amunicji
8. Zabić kolejnego dowódcę KMAPFGRUPPE KURST
 
1. 12:10 Zakładamy Punkt Obserwacyjny nr 2. Denert łapie częstotliwość przeciwnika. Udajemy się w kierunku P32.
2. 12:20 Przypadkiem znajdujemy po drodze artefakt
3. 12:40 Docieramy do P32. Znajdujemy artefakt. Dzielimy się na 2 części i idziemy zakładać Posterunki Obserwacyjne nr 2 i 3
4. 12:50 Zakładamy Posterunki Obserwacyjne nr 2 i 3.
5. 13:00 Przegrupowujemy się w P32. Dostajemy rozkaz przejęcia min i zaminowania obszaru. Szybki rzut na mapę pozwala stwierdzić, iż jesteśmy bardzo blisko
6. 13:10 Docieramy do punktu składowania min. Nie ma ich tutaj. Dostajemy informacje, że miny są koło “starej ambony koło utwardzanej drogi”. Dowództwo chyba nie orientuje się ile ambon jest w okolicy! Vim uznaje, iż być może dowództwu chodzi o główną drogę na tym terenie. Udajemy się tam, sprawdzając po drodze 2 ambony spełniające kryteria.
7. 13:20 Kontakt z przeciwnikiem, w okolicy ambony. Przeciwnik wysyła na śmierć 2 swoich ludzi (którzy padają pod huraganowym ogniem z KMów), zaś reszta wycofuje się z minami. Gubią jednak 2 miny. U nas 2 rannych (w tym 1 w wyniku FF) Ulat, Dzik i Oskar oddzielają się i idą sprawdzić północne punkty z artefaktami, reszta idzie wykorzystać miny
 
Oddział Vima
8. 13:40 Kontakty z daleka z przeciwnikiem. Wycofują się. Z nasłuchu radiowego wynika iż po drodze zniszczyli Punkt Obserwacyjny nr 3. Na drodze do punktu napotykamy świeżo zasadzone miny. Ostrożnie je wydobywamy by użyć w punkcie (off rp: całość za zgodą i wiedzą orga)
9. 14:00 Tworzymy pole minowe. Dostajemy informacje o amunicji. Ulat nakazuje byśmy się tam udali.
10. 14:20 Tworzymy PO nr 4. W tym czasie dostajemy informacje o zniszczeniu PO nr 1. Idziemy dalej. Z powodu odległości ograniczona łączność z trójką Ulata. Udaje nam się jednak im przekazać informację z nasłuchu, że do Lądowiska wroga zbliża się Jakub z cennym ładunkiem
11. 15:00 Docieramy do rejonu gdzie ma być skrzynka. Kontakty z przodu, przeciwnik się wycofuje. Identyfikacja jako SAS.Większość grupy powoli prze naprzód, Vim i Hans zostają szukać skrzynki.
12. 15:10 Kontakt ogniowy z SAS. Zdołali zaskoczyć grupę idącą z przodu. Legia zabity, Szymon się powoli wykrwawia, bo nie mamy medyka. Wzywamy przez radio grupę Ulata.
 
Oddział Ulata
13. 13:20 – 14:20 Grupa Ulata sprawdziła w tym czasie 4 sektory z artefaktami: V32, U28, V23, M19
14. 14:20 Grupa Ulata znajduje lotnisko KMAPFGRUPPE KURST. Na lotnisko 4 członków KURSTa. Grupa Ulata ich obserwuje i postanawia się zasadzić na grupę idącą do lotniska
15. 14:50 Kontakt Ogniowy z oddziałem Kursta. Eliminacja naukowca i 2 ludzi, w tym dowódcę Kursta Fafieja. Niestety, informacja o cennym ładunek okazuje się być nieprawdziwa. Wycofanie się przed grupą z lotniska.
16. 15:00 Kontakt Ogniowy z SuperSoldatami. 2 KIA u przeciwników (Czy na pewno? Z nimi nigdy nie wie się). Wycofują się ku grupie Vima
 
Oba oddziały razem
 
17.15:20 Połączenie się obu oddziałów. Opatrzenie Szymona. Całość cofa się by odnaleźć skrzynkę z amunicją. Każdy zabiera przydział amunicji.
18. 15:30 Dowiadujemy się, iż mamy zlikwidować kolejnego dowódcę Kursta.
19. 15:50 Kontakt – widzimy latarkę w oddali. Zapadamy na pozycję bojowe, ale nie robimy tego cicho. Wpadamy na plan, by większość się głośno wycofała na drogę, gdy niewielka grupa szykuje zasadzkę.
20. 16:00 Podczas egzekucji planu słyszymy strzały z oddali na drodzę. Zmieniamy plan i drogą udajemy się na miejsce. W lesie zostaje tylko przyczajony Ulat.
21 16:15 Podwójny kontakt ogniowy – z jednej strony Super Soldaci na drodze (zabici dwukrotnie) – z drugiej strony SAS. Większość naszych sił przechodzi szybko w jedną czy w druga stronę – zwłaszcza, że nawet zabitych Super Soldatów należy pilnować. Z jakiegoś względu nie urwaliśmy im jednak kończyn czy głowy. Końcowy efekt kontakty to 1 ranny u nas, 1 KIA u SAS, 4 razy zabicie Super Soldatów
22. 16:20 Udajemy się zniszczyć lotnisko, zwłaszcza że z nasłuchu wynika iż siły Kursta są mocno osłabione. Po drodze, dowiadujemy się że HQ skróciło czas na operacje do 17:00.
23. 16:40 Docieramy do Lotniska i je niszczymy (off rp: siły Kursta zabrały stamtąd kartkę, która powinniśmy móc zniszczyć, ale i tak zostało to nam zaliczone.)
24. 16:50 Z nasłuchu dowiadujemy się o zasadcę, jaką siły Kursta szykują. Atakujemy ją. W wyniku walk 1 KIA i 2 WIA u nas, 3-4 KIA u przeciwników – w tym nowy dowódca Kursta
25. 17:00 Koniec operacji
 
Straty:
2 KIA
5 WIA
 
Wykonano:
 
4 Punkty Obserwacyjne założone
2 Artefakty wykonane
2 Dowódców Kursta zabitych
Pole minowe założone
12 pakietów amunicyjnych zdobytych
 
14-16 KIA u przeciwników
 
NIEFABULARNE PODSUMOWANIE
 
-Gra się nam podobała – grupie Ulata dzień się udał, a wszystkim bardzo udała się noc, gdzie kontaktów było sporo i cały czas coś się działo.
-Niezależnie od tego, iż akurat byliśmy w miejscu w którym miały być miny, zmiana miejsca wprowadziła niepotrzebny chaos.
-Skrócenie czasu gry było nie OK – zwłaszcza, iż gdyby Legia nie zrezygnował z gry po swojej śmierci, to by się akurat respił na 17:00.
 
-Z innych uwag: Koszt mrugającego czerwonego światełka nie jest zbyt duży. Niby było ono obowiązkowe, ale i tak byli tacy co w nocy nakładali odblaskowe kamizelki (co sprawiało wrażenie, iż oni odpowiadają światłem na nasze światło)