Okularki

W tym wpisie chcę poruszyć, ważną jeśli nie podstawową kwestię w ASG.

Ostatnio się okazało, iż są ludzie od nas, którzy przychodzą w okularach od Ultimate Tactical (nie wstawię linka, by nie nabić im wejść).

To nie jest dobry pomysł!

Wiele okularów tzw. Chińskich producentów, nie spełnia żadnych wymogów bezpieczeństwa, pomimo faktu iż są sprzedawana przez sklepy ASG (po co lub w jakim celu, naprawdę nie wiem). Nawet sami się zabezpieczają, by tego nie używać do ASG.

Oczywiście, wielu ludzi zakłada iż jeśli coś jest w dziale “okulary” w sklepie ASG, to z założenia powinny się nadawać. I nawet ich rozumiem – w logicznym świecie tak by się działo.

W ostatnią w niedzielę sprawdziliśmy takie okulary. Jeden strzał z pół metra z 470 fps i jeden strzał z 2 metrów z 600fps . Po strzale z 470 fps pojawiła się rysa, a zrykoszetowana kulka rozwaliła osłona nosek. Po strzale z 600fps okulary pękły, a kulka przeszła. (Patrz zdjęcia)

Jak ktoś zacznie mówić, “przecież normalnie z takim odległości się nie strzela” albo “dlatego snajperstwo” powinni być tylko starych graczy” załączam schemat sytuacji, gdzie kolega dostał od doświadczonego snajpera w praktyce z przyłożenia.

Oczywiście teraz powstaje pytanie “A co można kupić?”, Wbrew pozorom (choć na ochronie wzroku NIE WOLNO oszczędzać) są opcje niezbyt uciążliwe dla portfela. Tylko trzeba albo zawierzyć uznanym producentem (Bolle, Ess, Uvexy czy coś z wyższej półki jaki Wiley), albo dokładnie sprawdzać atesty. Atest który nas interesuje to EN166 a norma, to F – wyższą okulary nie mogą uzyskać(nawet jeśli by spełniały wymogi). W teorii norma ta odpowiada energią dla około 310 fps, ale w praktyce zazwyczaj wytrzymują one znacznie więcej – ale zawsze najlepiej przetestować takie okulary przed strzelanką prosząc kogoś z mocną repliką o test (w szczególności – Matiasa, Sławka, Ulata, Donalda, Kwiatka)